Kılıçdaroğlu’na, Almanya’da ” Afrin protestosu ”

CHP Genel Başkanı Almanya’da katıldığı belgesel galasında Afrin konuşması sırasında salondaki bir grup tarafından yuhalandı. Kılıçdaroğlu, bunun üzerine konuşmasını yarıda kesti.

Kılıçdaroğlu’nun Almanya programına CHP Bartın Milletvekili Ali Rıza Yakçınkaya’da eşlik etti.

Ali İnan

WUPPERTAL – Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’nın Wuppertal şehrinde, Nazım Hikmet’in doğumunun 116’ıncı yıldönümü ve Nebil Özgentürk’ün “56 Yıllık Göçün Öyküsü:Bizim Hikayemiz” adlı belgeselinin galasına katıldı. Kılıçdaroğlu, Afrin ile ilgili konuşması sırasında bir grup tarafından yuhalandı.

Savaşa hayır sloganları attılar

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasında, Afrin operasyonunda da değindi. Kılıçdaroğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

” Bugün Afrin’de çarpışan askerlerimize sadece ve sadece şimdilik şu dilekte bulunuyoruz: Allah onların yardımcıları olsun. Biz kendi ülkemizde kardeşçe yaşamak istiyoruz, kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Komşularımızla huzur içinde, barış yaşamak istiyoruz. Barışı, kardeşliği ve huzuru kendi topraklarımızda da komşularımızda da egemen kılacağız. Biz demokrasiyi kendi ülkemizde yaşatacağız. Bütün komşularımızla huzur içinde yaşayacağız. Yılmaz Güney’in söylediği gibi ‘Ya kazanacağız ya kazanacağız’ bunun başka yolu yok. Emperyalist güçlerin Ortadoğu’dan da çekilmesini istiyoruz. Ortadoğu’nun silahlandırılmasına da karşıyız. Ortadoğu’da akan her kan bizim kanımızdır her gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Artık gerçekleri hep beraber haykırmak zorundayız. Barışı kendi bölgemize getirmek zorundayız. Birilerinin silahıyla kardeşi kardeşe kırdırtmamak zorundayız. Bunun mücadelesini yapmak zorundayız. ” dedi.

Sol Parti Milletvekili salonu terk etti

Kılıçdaroğlu’nun Afrin’le ilgili sözleri üzerine Alman Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut ve bazı kişiler salonu terk ettiği görüldü.

BRTV aracılığı ile mesaj gönderdi

Kılıçdaroğlu’nun Almanya programına eşlik eden CHP Bartın Milletvekili Ali Rıza Yakçınkaya program sonrası BRTV Almanta temsilcimiz Ali İnan ile bir süre sohbet etti. Rıza Yalçınkaya, Avrupa’daki tüm hemşehrilerine ve salondaki yurttaşlara da teşekkür ederek selam gönderdi. Rıza Yalçınkaya, CHP olarak Avrupa’daki Türklerin sorunları ile yakındna ilgilendiğini ifade ederek, BRTV TV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya’ya da desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür etti. Rıza Yalçınkaya, haftaya gerçekleştirilecek Almanya Bartınlılar Derneği’nin düzenleyeceği geleneksel geceye de katılacağını söyledi. BRTV Almanya temcisi Ali İnan’da, Rıza Yalçınkaya’ya teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir